Buy IM02ES1R6J with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
IM02ES1R6J
Part No IM02ES1R6J
Manufacturer Dale / Vishay
Description IM-2 1.6 5% ES E2
Data sheet
Tolerance:±5%
Current - Saturation:-
Package / Case:Axial
Material - Core:Iron
Mounting Type:Through Hole
Packaging:-
Supplier Device Package:Axial
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:1.6µH Unshielded Molded Inductor Axial
Inductance Frequency - Test:7.9MHz
Shielding:Unshielded
Inductance:1.6µH
Height - Seated (Max):-
Ratings:-
Frequency - Self Resonant:-
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.095" Dia x 0.250" L (2.42mm x 6.35mm)
Series:IM
Q @ Freq:-
DC Resistance (DCR):-
Type:Molded
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C