Buy IHD3EB472L with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
IHD3EB472L
Part No IHD3EB472L
Manufacturer Dale / Vishay
Description FIXED IND 4.7MH 400MA 3.79 OHM
Data sheet
Tolerance:±15%
Supplier Device Package:Axial
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance:4.7mH
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Height - Seated (Max):-
Frequency - Self Resonant:-
Email:info@shengyuic.com
DC Resistance (DCR):3.79 Ohm Max
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Current Rating:400mA
Current - Saturation:260mA
Package / Case:Axial
Material - Core:Ferrite
Mounting Type:Through Hole
Packaging:Bulk
Detailed Description:4.7mH Unshielded Wirewound Inductor 400mA 3.79 Ohm Max Axial
Inductance Frequency - Test:1kHz
Shielding:Unshielded
Ratings:-
Size / Dimension:0.460" Dia x 0.900" L (11.68mm x 22.86mm)