Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IHD1EB560L with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IHD1EB560L with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
IHD1EB560L
| Part No | IHD1EB560L |
|---|---|
| Manufacturer | Dale / Vishay |
| Description | FIXED IND 56UH 1.4A 130 MOHM TH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±15% |
|---|---|
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance: | 56µH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 22 Weeks |
| Height - Seated (Max): | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 130 mOhm Max |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 1.4A |
| Current - Saturation: | 970mA |
| Package / Case: | Axial |
| Material - Core: | Ferrite |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | 56µH Unshielded Wirewound Inductor 1.4A 130 mOhm Max Axial |
| Inductance Frequency - Test: | 1kHz |
| Shielding: | Unshielded |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.270" Dia x 0.700" L (6.86mm x 17.78mm) |
| Series: | IHD |
| Q @ Freq: | - |
| Type: | Wirewound |
| Other Names: | 541-1445 |
Introduce
We can supply IHD1EB560L , send us a request quote to request IHD1EB560L pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IHD1EB560L.The price and lead time for IHD1EB560L depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part IHD1EB560L.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






