Buy IHD1EB152L with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
IHD1EB152L
Part No IHD1EB152L
Manufacturer Dale / Vishay
Description IHD-1 1.5K 15% EB E2
Data sheet
Tolerance:±15%
Supplier Device Package:Axial
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance:1.5mH
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Height - Seated (Max):-
Frequency - Self Resonant:-
Email:info@shengyuic.com
DC Resistance (DCR):3 Ohm Max
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Current Rating:290mA
Current - Saturation:190mA
Package / Case:Axial
Material - Core:Ferrite
Mounting Type:Through Hole
Packaging:-
Detailed Description:1.5mH Unshielded Wirewound Inductor 290mA 3 Ohm Max Axial
Inductance Frequency - Test:1kHz
Shielding:Unshielded
Ratings:-
Size / Dimension:0.270" Dia x 0.700" L (6.85mm x 17.78mm)