Home > Products > Integrated Circuits (ICs) > Interface - Drivers, Receivers, Transceivers > ICL3232CP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ICL3232CP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ICL3232CP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
ICL3232CP
| Part No | ICL3232CP |
|---|---|
| Manufacturer | Intersil |
| Description | IC TXRX RS-232 3-5.5V 16-DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 16-PDIP |
| Data Rate: | 250kbps |
| Receiver Hysteresis: | 300mV |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 2/2 Transceiver Full RS232 16-PDIP |
| Voltage - Supply: | 3 V ~ 5.5 V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Duplex: | Full |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Base Part Number: | ICL3232 |
| Type: | Transceiver |
| Protocol: | RS232 |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of Drivers/Receivers: | 2/2 |
Introduce
We can supply ICL3232CP , send us a request quote to request ICL3232CP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ICL3232CP.The price and lead time for ICL3232CP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part ICL3232CP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for ICL3232CP
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| ICL3207CA | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SSOP | RFQ >> | |
| ICL3207CA-T | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SSOP | RFQ >> | |
| ICL3207CAZ | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SSOP | RFQ >> | |
| ICL3207CAZ-T | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SSOP | RFQ >> | |
![]() |
ICL3207CB | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SOIC | RFQ >> |
![]() |
ICL3207CB-T | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SOIC | RFQ >> |
![]() |
ICL3207CBZ | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SOIC | RFQ >> |
![]() |
ICL3207CBZ-T | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SOIC | RFQ >> |
| ICL3207ECA | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SSOP | RFQ >> | |
| ICL3207ECA-T | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SSOP | RFQ >> | |
| ICL3207ECAZ | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SSOP | RFQ >> | |
| ICL3207ECAZ-T | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SSOP | RFQ >> | |
![]() |
ICL3207ECB | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SOIC | RFQ >> |
![]() |
ICL3207ECB-T | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SOIC | RFQ >> |
![]() |
ICL3207ECBZ | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SOIC | RFQ >> |
![]() |
ICL3207ECBZ-T | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SOIC | RFQ >> |
| ICL3207IA | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SSOP | RFQ >> | |
| ICL3207IA-T | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SSOP | RFQ >> | |
| ICL3207IAZ | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SSOP | RFQ >> | |
| ICL3207IAZ-T | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SSOP | RFQ >> | |
| ICL320R530-01 | Honeywell Sensing and Productivity Solutions | ICL 0.5 OHM 20% 30A 32MM | RFQ >> | |
| ICL3217CA | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SSOP | RFQ >> | |
| ICL3217CA-T | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SSOP | RFQ >> | |
| ICL3217CAZ | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SSOP | RFQ >> | |
| ICL3217CAZ-T | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SSOP | RFQ >> | |
![]() |
ICL3217CB | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SOIC | RFQ >> |
![]() |
ICL3217CB-T | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SOIC | RFQ >> |
![]() |
ICL3217CBZ | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SOIC | RFQ >> |
![]() |
ICL3217CBZ-T | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SOIC | RFQ >> |
| ICL3217ECA | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SSOP | RFQ >> | |
| ICL3217ECA-T | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SSOP | RFQ >> | |
| ICL3217ECAZ | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SSOP | RFQ >> | |
| ICL3217ECAZ-T | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SSOP | RFQ >> | |
![]() |
ICL3217ECB | Intersil | IC TXRX RS-232 3-5.5V ESD 24SOIC | RFQ >> |
![]() |
ICL3217ECB-T | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SOIC | RFQ >> |
![]() |
ICL3217ECBZ | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SOIC | RFQ >> |
![]() |
ICL3217ECBZ-T | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SOIC | RFQ >> |
| ICL3217EIA | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SSOP | RFQ >> | |
| ICL3217EIA-T | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SSOP | RFQ >> | |
| ICL3217EIAZ | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SSOP | RFQ >> | |
| ICL3217EIAZ-T | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SSOP | RFQ >> | |
![]() |
ICL3217EIB | Intersil | IC TXRX RS-232 3-5.5V ESD 24SOIC | RFQ >> |
![]() |
ICL3217EIB-T | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SOIC | RFQ >> |
![]() |
ICL3217EIBZ | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SOIC | RFQ >> |
![]() |
ICL3217EIBZ-T | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SOIC | RFQ >> |
| ICL3217IA | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SSOP | RFQ >> | |
| ICL3217IA-T | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SSOP | RFQ >> | |
| ICL3217IAZ | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SSOP | RFQ >> | |
| ICL3217IAZ-T | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SSOP | RFQ >> | |
![]() |
ICL3217IB | Intersil | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SOIC | RFQ >> |






