Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HEF4040BT,653 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HEF4040BT,653 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
HEF4040BT,653
| Part No | HEF4040BT,653 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Description | IC COUNTER BINARY 12STAGE 16SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
|---|---|
| Number of Elements: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Logic Type: | Binary Counter |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | 16-SO |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Counter IC Binary Counter 1 Element 12 Bit Negative Edge 16-SO |
| Voltage - Supply: | 4.5V ~ 15.5V |
| Direction: | Up |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Count Rate: | 50MHz |
| Trigger Type: | Negative Edge |
| Series: | 4000B |
| Base Part Number: | 4040 |
| Other Names: | 1727-6406-2 568-8229-2 568-8229-2-ND 933372850653 HEF4040BT,653-ND HEF4040BT653 HEF4040BTD-T HEF4040BTD-T-ND |
| Timing: | - |
| Reset: | Asynchronous |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Bits per Element: | 12 |
Introduce
We can supply HEF4040BT,653 , send us a request quote to request HEF4040BT,653 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HEF4040BT,653.The price and lead time for HEF4040BT,653 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part HEF4040BT,653.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





