Buy HCPL2503S with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
HCPL2503S
Part No HCPL2503S
Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Description OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SMD
Data sheet
Package / Case:8-SMD, Gull Wing
Mounting Type:Surface Mount
Voltage - Output (Max):20V
Packaging:Tube
Number of Channels:1
Current - Output / Channel:8mA
Supplier Device Package:8-SMD
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Optoisolator Transistor with Base Output 2500Vrms 1 Channel 8-SMD
Vce Saturation (Max):-
Voltage - Isolation:2500Vrms
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Current Transfer Ratio (Max):-
Input Type:DC
Email:info@shengyuic.com
Series:-
Other Names:HCPL-2503S
Turn On / Turn Off Time (Typ):450ns, 300ns
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.45V
Output Type:Transistor with Base
Current Transfer Ratio (Min):12% @ 16mA
Current - DC Forward (If) (Max):25mA