Buy HCM1A0703-100-R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
HCM1A0703-100-R
Part No HCM1A0703-100-R
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description FIXED IND 10.0UH 70.5A SMD
Data sheet
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:SMD
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance:10µH
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)
Frequency - Self Resonant:-
Email:info@shengyuic.com
DC Resistance (DCR):77.6 mOhm Max
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Current Rating:3A
Current - Saturation:4.4A
Package / Case:2-SMD, J-Lead
Material - Core:Iron Powder
Mounting Type:Surface Mount
Packaging:Tape & Reel (TR)
Detailed Description:10µH Shielded Inductor 3A 77.6 mOhm Max 2-SMD, J-Lead
Inductance Frequency - Test:100kHz
Shielding:Shielded
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.280" L x 0.268" W (7.10mm x 6.80mm)