Buy FMP200FRF52-8K2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FMP200FRF52-8K2
Part No FMP200FRF52-8K2
Manufacturer Yageo
Description RES MF 2W 1% AXIAL
Data sheet
Tolerance:±1%
Package / Case:Axial
Packaging:Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package:Axial
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:8.2 kOhms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Height - Seated (Max):-
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm)
Number of Terminations:2
Series:FMP
Power (Watts):2W
Resistance:8.2 kOhms
Features:Flame Proof, Safety
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C