Buy FMP100FTF52-249K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FMP100FTF52-249K
Part No FMP100FTF52-249K
Manufacturer Yageo
Description RES MF 1W 1% AXIAL
Data sheet
Tolerance:±1%
Package / Case:Axial
Packaging:Tape & Box (TB)
Supplier Device Package:Axial
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:249 kOhms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Height - Seated (Max):-
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Number of Terminations:2
Series:FMP
Power (Watts):1W
Resistance:249 kOhms
Features:Flame Proof, Safety
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C