Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EN3L6MCKX with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EN3L6MCKX with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
EN3L6MCKX
| Part No | EN3L6MCKX |
|---|---|
| Manufacturer | Conxall / Switchcraft |
| Description | CONN RCPT MALE 6POS GOLD CRIMP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | General Purpose, Instrumentation, Marine, Medical |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Fastening Type: | Bayonet Lock |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Shell Size, MIL: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Connector Type: | Receptacle, Male Pins |
| Shell Material: | Thermoplastic |
| Shell Finish: | - |
| Mounting Feature: | - |
| Ingress Protection: | IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Features: | Backshell, Cable Clamp |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 65°C |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 7.5A |
| Backshell Material, Plating: | Thermoplastic |
| Cable Opening: | 0.160" ~ 0.265" (4.06mm ~ 6.73mm) |
| Voltage Rating: | 250VAC/DC |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Packaging: | Bulk |
| Insert Material: | Elastomer |
| Detailed Description: | 6 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold |
| Termination: | Crimp |
| Shielding: | Unshielded |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Color: | Black |
| Series: | EN3® |
| Other Names: | EN3L6MCK EN3L6MCK-ND |
| Shell Size - Insert: | - |
| Number of Positions: | 6 |
| Orientation: | Keyed |
Introduce
We can supply EN3L6MCKX , send us a request quote to request EN3L6MCKX pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EN3L6MCKX.The price and lead time for EN3L6MCKX depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part EN3L6MCKX.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






