Home > Products > Soldering, Desoldering, Rework Products > Soldering, Desoldering, Rework Tips, Nozzles > EBM8MD575
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EBM8MD575 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EBM8MD575 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
EBM8MD575
| Part No | EBM8MD575 |
|---|---|
| Manufacturer | EasyBraid Co. |
| Description | CONICAL BENT 30 FINE 0.51MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Height: | - |
|---|---|
| Tip - Type: | Soldering |
| For Use With/Related Products: | EB-9000S-1, EB-9000S-2, MX500, MX5000 |
| Length: | 0.606" (15.40mm) |
| Diameter: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Temperature Range: | 778°F ~ 887°F (420°C ~ 475°C) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Tip - Chip Size: | - |
| Series: | M |
| Width: | 0.020" (0.51mm) |
| Tip - Shape: | Conical, Bent 30° |
Introduce
We can supply EBM8MD575 , send us a request quote to request EBM8MD575 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EBM8MD575.The price and lead time for EBM8MD575 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part EBM8MD575.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





