Home > Products > Soldering, Desoldering, Rework Products > Soldering, Desoldering, Rework Tips, Nozzles > EBM8K100
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EBM8K100 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EBM8K100 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
EBM8K100
| Part No | EBM8K100 |
|---|---|
| Manufacturer | EasyBraid Co. |
| Description | SOLDERING TIP KNIFE 45DG ANGLE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Height: | - |
|---|---|
| Tip - Type: | Soldering |
| For Use With/Related Products: | EB-9000S-1, EB-9000S-2, MX500, MX5000 |
| Length: | 0.645" (16.41mm) |
| Diameter: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Temperature Range: | 778°F ~ 887°F (420°C ~ 475°C) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Tip - Chip Size: | - |
| Series: | M |
| Width: | 0.190" (4.83mm) |
| Tip - Shape: | Knife 45° |
Introduce
We can supply EBM8K100 , send us a request quote to request EBM8K100 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EBM8K100.The price and lead time for EBM8K100 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part EBM8K100.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





