Home > Products > Soldering, Desoldering, Rework Products > Soldering, Desoldering, Rework Tips, Nozzles > EBM6CH178
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EBM6CH178 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EBM6CH178 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
EBM6CH178
| Part No | EBM6CH178 |
|---|---|
| Manufacturer | EasyBraid Co. |
| Description | CHISEL 30DEG TIP 1.0MM 600DEG |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Height: | - |
|---|---|
| Tip - Type: | Soldering |
| For Use With/Related Products: | EB-9000S-1, EB-9000S-2, MX500, MX5000 |
| Length: | 0.354" (9.00mm) |
| Diameter: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Temperature Range: | 617°F ~ 676°F (325°C ~ 358°C) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Tip - Chip Size: | - |
| Series: | M |
| Width: | 0.039" (1.00mm) |
| Other Names: | EB1217 |
| Tip - Shape: | Chisel |
Introduce
We can supply EBM6CH178 , send us a request quote to request EBM6CH178 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EBM6CH178.The price and lead time for EBM6CH178 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part EBM6CH178.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





