Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EAST1615RGA1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EAST1615RGA1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
EAST1615RGA1
| Part No | EAST1615RGA1 |
|---|---|
| Manufacturer | Everlight Electronics |
| Description | LED GREEN/RED CLEAR 4SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Colorless |
|---|---|
| Package / Case: | 4-SMD, No Lead |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lens Transparency: | Clear |
| Supplier Device Package: | 4-SMD |
| Configuration: | Independent |
| Millicandela Rating: | 45mcd Green, 45mcd Red |
| Wavelength - Dominant: | 570nm Green, 631nm Red |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Green, Red 570nm Green, 631nm Red LED Indication - Discrete 2.05V Green, 2.05V Red 4-SMD, No Lead |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 1.50mm L x 1.60mm W |
| Color: | Green, Red |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Flat Top, 1.20mm x 1.50mm |
| Height (Max): | 0.60mm |
| Wavelength - Peak: | 575nm Green, 639nm Red |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA Green, 20mA Red |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.05V Green, 2.05V Red |
| Viewing Angle: | 120° |
Introduce
We can supply EAST1615RGA1 , send us a request quote to request EAST1615RGA1 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EAST1615RGA1.The price and lead time for EAST1615RGA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part EAST1615RGA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






