Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EALP05RDCYGA0 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EALP05RDCYGA0 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
EALP05RDCYGA0
| Part No | EALP05RDCYGA0 |
|---|---|
| Manufacturer | Everlight Electronics |
| Description | LED GREEN/YELLOW DIFF 5MM T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | White |
|---|---|
| Package / Case: | Radial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Supplier Device Package: | 5mm |
| Configuration: | Bidirectional |
| Millicandela Rating: | 32mcd Green, 80mcd Yellow |
| Wavelength - Dominant: | 573nm Green, 589nm Yellow |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Green, Yellow 573nm Green, 589nm Yellow LED Indication - Discrete 2V Green, 2V Yellow Radial |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | - |
| Color: | Green, Yellow |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 5.00mm |
| Height (Max): | 8.90mm |
| Wavelength - Peak: | 575nm Green, 591nm Yellow |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA Green, 20mA Yellow |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2V Green, 2V Yellow |
| Viewing Angle: | 80° |
Introduce
We can supply EALP05RDCYGA0 , send us a request quote to request EALP05RDCYGA0 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EALP05RDCYGA0.The price and lead time for EALP05RDCYGA0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part EALP05RDCYGA0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





