Buy DPC-3T20CS1X with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
DPC-3T20CS1X
Part No DPC-3T20CS1X
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description RELAY CONTACTOR 3PST 20A 120V
Lead Free Status / RoHS Status Lead Free /RoHS non-compliant
Data sheet
Mounting Type:Chassis Mount
Packaging:Bulk
Contact Rating (Current):20A
Coil Power:6 VA
Lead Free Status / RoHS Status:Not applicable / RoHS Compliant
Contact Form:3PST-NO (DM) (3 Form X)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Termination Style:Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Resistance:147 Ohms
Coil Voltage:120VAC
Turn On Voltage (Max):88 VAC
Email:info@shengyuic.com
Series:DPC
Turn Off Voltage (Min):20 VAC
Other Names:2-1672328-5 DPC-3T20CS1X-ND PB1827
Switching Voltage:600VAC - Max
Features:Test Button
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C