Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DPC-3T20CS1X with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DPC-3T20CS1X with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
DPC-3T20CS1X
| Part No | DPC-3T20CS1X |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | RELAY CONTACTOR 3PST 20A 120V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Chassis Mount |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Contact Rating (Current): | 20A |
| Coil Power: | 6 VA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Not applicable / RoHS Compliant |
| Contact Form: | 3PST-NO (DM) (3 Form X) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 19 Weeks |
| Termination Style: | Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Coil Resistance: | 147 Ohms |
| Coil Voltage: | 120VAC |
| Turn On Voltage (Max): | 88 VAC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | DPC |
| Turn Off Voltage (Min): | 20 VAC |
| Other Names: | 2-1672328-5 DPC-3T20CS1X-ND PB1827 |
| Switching Voltage: | 600VAC - Max |
| Features: | Test Button |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 65°C |
| Contact Material: | Silver Cadmium Oxide (AgCdO) |
Introduce
We can supply DPC-3T20CS1X , send us a request quote to request DPC-3T20CS1X pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DPC-3T20CS1X.The price and lead time for DPC-3T20CS1X depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part DPC-3T20CS1X.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for DPC-3T20CS1X
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
DPC-10-1000 | Bel | XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE | RFQ >> |
![]() |
DPC-10-1000B3 | Pulse Electronics Corporation | XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE | RFQ >> |
![]() |
DPC-10-120 | Bel | XFRMR LAMINATED 1.2VA THRU HOLE | RFQ >> |
![]() |
DPC-10-120B1 | Pulse Electronics Corporation | XFRMR LAMINATED 1.2VA THRU HOLE | RFQ >> |
![]() |
DPC-10-2400 | Bel | XFRMR LAMINATED 24VA THRU HOLE | RFQ >> |
![]() |
DPC-10-2400B4 | Pulse Electronics Corporation | XFRMR LAMINATED 24VA THRU HOLE | RFQ >> |
![]() |
DPC-10-440 | Bel | XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE | RFQ >> |
![]() |
DPC-10-440B2 | Pulse Electronics Corporation | XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE | RFQ >> |
![]() |
DPC-10-90 | Bel | XFRMR LAMINATED 1VA THRU HOLE | RFQ >> |
![]() |
DPC-10-90B53 | Pulse Electronics Corporation | XFRMR LAMINATED 1VA THRU HOLE | RFQ >> |
| DPC-101 | Panasonic | SENSOR CONTROLLER NPN | RFQ >> | |
| DPC-101-P | Panasonic | SENSOR CONTROLLER PNP | RFQ >> | |
| DPC-101-P-J | Panasonic | SENSOR PRESSURE GAUGE | RFQ >> | |
| DPC-12-100 | Bel | XFRMR LAMINATED 1.2VA THRU HOLE | RFQ >> | |
![]() |
DPC-12-100B5 | Pulse Electronics Corporation | XFRMR LAMINATED 1.2VA THRU HOLE | RFQ >> |
| DPC-12-2000 | Bel | XFRMR LAMINATED 24VA THRU HOLE | RFQ >> | |
![]() |
DPC-12-2000B8 | Pulse Electronics Corporation | XFRMR LAMINATED 24VA THRU HOLE | RFQ >> |
| DPC-12-350 | Bel | XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE | RFQ >> | |
![]() |
DPC-12-350B6 | Pulse Electronics Corporation | XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE | RFQ >> |
![]() |
DPC-12-70 | Bel | XFRMR LAMINATED 1VA THRU HOLE | RFQ >> |
![]() |
DPC-12-70B54 | Pulse Electronics Corporation | XFRMR LAMINATED 1VA THRU HOLE | RFQ >> |
| DPC-12-800 | Bel | XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE | RFQ >> | |
![]() |
DPC-12-800B7 | Pulse Electronics Corporation | XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE | RFQ >> |
![]() |
DPC-120-10 | Bel | XFRMR LAMINATED 1.2VA THRU HOLE | RFQ >> |
![]() |
DPC-120-10B37 | Pulse Electronics Corporation | XFRMR LAMINATED 1.2VA THRU HOLE | RFQ >> |
![]() |
DPC-120-200 | Bel | XFRMR LAMINATED 24VA THRU HOLE | RFQ >> |
![]() |
DPC-120-200B40 | Pulse Electronics Corporation | XFRMR LAMINATED 24VA THRU HOLE | RFQ >> |
![]() |
DPC-120-35 | Bel | XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE | RFQ >> |
![]() |
DPC-120-35B38 | Pulse Electronics Corporation | XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE | RFQ >> |
![]() |
DPC-120-8 | Bel | XFRMR LAMINATED 1VA THRU HOLE | RFQ >> |
![]() |
DPC-120-85 | Bel | XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE | RFQ >> |
![]() |
DPC-120-85B39 | Pulse Electronics Corporation | XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE | RFQ >> |
![]() |
DPC-120-8B63 | Pulse Electronics Corporation | XFRMR LAMINATED 1VA THRU HOLE | RFQ >> |
| DPC-16-1500 | Bel | XFRMR LAMINATED 24VA THRU HOLE | RFQ >> | |
![]() |
DPC-16-1500B12 | Pulse Electronics Corporation | XFRMR LAMINATED 24VA THRU HOLE | RFQ >> |
| DPC-16-260 | Bel | XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE | RFQ >> | |
![]() |
DPC-16-260B10 | Pulse Electronics Corporation | XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE | RFQ >> |
| DPC-16-55 | Bel | XFRMR LAMINATED 1VA THRU HOLE | RFQ >> | |
![]() |
DPC-16-55B55 | Pulse Electronics Corporation | XFRMR LAMINATED 1VA THRU HOLE | RFQ >> |
| DPC-16-640 | Bel | XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE | RFQ >> | |
![]() |
DPC-16-640B11 | Pulse Electronics Corporation | XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE | RFQ >> |
| DPC-16-75 | Bel | XFRMR LAMINATED 1.2VA THRU HOLE | RFQ >> | |
![]() |
DPC-16-75B9 | Pulse Electronics Corporation | XFRMR LAMINATED 1.2VA THRU HOLE | RFQ >> |
| DPC-20-1200 | Bel | XFRMR LAMINATED 24VA THRU HOLE | RFQ >> | |
![]() |
DPC-20-1200B16 | Pulse Electronics Corporation | XFRMR LAMINATED 24VA THRU HOLE | RFQ >> |
| DPC-20-220 | Bel | XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE | RFQ >> | |
![]() |
DPC-20-220B14 | Pulse Electronics Corporation | XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE | RFQ >> |
![]() |
DPC-20-45 | Bel | XFRMR LAMINATED 1VA THRU HOLE | RFQ >> |
![]() |
DPC-20-45B56 | Pulse Electronics Corporation | XFRMR LAMINATED 1VA THRU HOLE | RFQ >> |
| DPC-20-500 | Bel | XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE | RFQ >> |







