Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy D3V-166M-3A5 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy D3V-166M-3A5 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
D3V-166M-3A5
| Part No | D3V-166M-3A5 |
|---|---|
| Manufacturer | Omron |
| Description | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 16A 250V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 10,000,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | Off-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | 100,000 Cycles |
| Termination Style: | Solder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Pretravel: | 0.157" (4.0mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 125gf |
| Ingress Protection: | IP40 |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 105°C |
| Current Rating: | 16A (AC), 10A (DC) |
| Circuit: | SPST-NO |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Position: | 0.815" (20.7mm) |
| Actuator Type: | Lever, Roller |
| Overtravel: | 0.062" (1.6mm) |
| Series: | D3V |
| Release Force: | 14gf |
| Voltage Rating - DC: | 30V |
| Other Names: | D3V166M3A5 D3V166M3A5BYOMI Z4931 |
| Differential Travel: | 0.060" (1.5mm) |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
Introduce
We can supply D3V-166M-3A5 , send us a request quote to request D3V-166M-3A5 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number D3V-166M-3A5.The price and lead time for D3V-166M-3A5 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part D3V-166M-3A5.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for D3V-166M-3A5
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| D3V-01-1A2 | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
![]() |
D3V-01-1A2-K | Omron | MINIATURE BASIC SWITCH | RFQ >> |
| D3V-01-1A3 | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-01-1A3-K | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-01-1A4-K | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-01-1C22 | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-01-1C22-K | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-01-1C23 | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-01-1C23-K | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-01-1C23-T-K | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
![]() |
D3V-01-1C24-K | Omron | MINIATURE BASIC SWITCH | RFQ >> |
| D3V-01-2C22 | Omron | SW SNAP ACT SPST-NC 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-01-2C23 | Omron | SW SNAP ACT SPST-NC 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-01-3A2 | Omron | SW SNAP ACT SPST-NO 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-01-3A3 | Omron | SW SNAP ACT SPST-NO 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-01-3C22 | Omron | SW SNAP ACT SPST-NO 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-01-3C23 | Omron | SW SNAP ACT SPST-NO 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-01-3C23-K | Omron | SW SNAP ACT SPST-NO 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-01-3C23-T | Omron | SW SNAP ACT SPST-NO 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-01-3C23-T-K | Omron | SW SNAP ACT SPST-NO 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-011-1A3-K | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-011-1C23 | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-011-1C23-K | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-012-1A3 | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-012-1A3-K | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-012-1C23 | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-012-1C23-K | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-012-2C23-K | Omron | SW SNAP ACT SPST-NC 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-012-3A3 | Omron | SW SNAP ACT SPST-NO 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-012-3C23 | Omron | SW SNAP ACT SPST-NO 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-012-3C23-K | Omron | SW SNAP ACT SPST-NO 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-013-1A3 | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-013-1C23 | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-013-1C3-K | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-013-2C23-K | Omron | SW SNAP ACT SPST-NC 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-013-3C23 | Omron | SW SNAP ACT SPST-NO 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-013M-1A3 | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-014-1C23 | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-014-3A3 | Omron | SW SNAP ACT SPST-NO 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-014-3C23 | Omron | SW SNAP ACT SPST-NO 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-014-3C23-K | Omron | SW SNAP ACT SPST-NO 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-014-3C23-T | Omron | SW SNAP ACT SPST-NO 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-014-3C3-T-K | Omron | SW SNAP ACT SPST-NO 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-014M-1C23 | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-015-1A3 | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-015-1C23 | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-015-1C3 | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-015-2C23 | Omron | SW SNAP ACT SPST-NC 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-015-2C3 | Omron | SW SNAP ACT SPST-NC 100MA 125V | RFQ >> | |
| D3V-016-1A3 | Omron | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V | RFQ >> |






