Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CU-1953 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CU-1953 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CU-1953
| Part No | CU-1953 |
|---|---|
| Manufacturer | Bud Industries, Inc. |
| Description | BOX ABS BLACK 2.83"L X 1.73"W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Height: | 1.046" (26.57mm) |
|---|---|
| Container Type: | Box with Mounting Flange |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Box with Mounting Flange Plastic, ABS Black Cover Included 2.834" L x 1.732" W (71.98mm x 43.99mm) X 1.046" (26.57mm) |
| Material Flammability Rating: | UL94 HB |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Weight: | 0.1 lb (45.36g) |
| Shipping Info: | Shipped from Digi-Key |
| Ratings: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 2.834" L x 1.732" W (71.98mm x 43.99mm) |
| Color: | Black |
| Series: | Utilibox Style K |
| Thickness: | - |
| Other Names: | CU 1953 CU1953 |
| Material: | Plastic, ABS |
| Design: | Cover Included |
| Features: | - |
| Area (L x W): | 4.91 in² (31.7 cm²) |
Introduce
We can supply CU-1953 , send us a request quote to request CU-1953 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CU-1953.The price and lead time for CU-1953 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CU-1953.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






