Buy CPR152R100JE10 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CPR152R100JE10
Part No CPR152R100JE10
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 2.1 OHM 15W 5% RADIAL
Data sheet
Tolerance:±5%
Package / Case:Radial
Packaging:Bulk
Supplier Device Package:Radial Lead
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:2.1 Ohms ±5% 15W Through Hole Resistor Radial Flame Proof, Safety Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:7 Weeks
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:1.888" L x 0.500" W (47.96mm x 12.70mm)
Number of Terminations:2
Series:CPR
Power (Watts):15W
Resistance:2.1 Ohms
Features:Flame Proof, Safety
Operating Temperature:-65°C ~ 275°C