Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CPR03R2000KE14 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CPR03R2000KE14 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CPR03R2000KE14
| Part No | CPR03R2000KE14 |
|---|---|
| Manufacturer | Dale / Vishay |
| Description | RES 0.2 OHM 3W 10% RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±10% |
|---|---|
| Package / Case: | Radial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Radial Lead |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 200 mOhms ±10% 3W Through Hole Resistor Radial Flame Proof, Safety Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±600ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | 0.375" (9.53mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.906" L x 0.375" W (23.00mm x 9.53mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | CPR |
| Power (Watts): | 3W |
| Resistance: | 200 mOhms |
| Features: | Flame Proof, Safety |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 275°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply CPR03R2000KE14 , send us a request quote to request CPR03R2000KE14 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CPR03R2000KE14.The price and lead time for CPR03R2000KE14 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CPR03R2000KE14.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





