Buy CPL07R0600JE143 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CPL07R0600JE143
Part No CPL07R0600JE143
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 0.06 OHM 7W 5% AXIAL
Data sheet
Tolerance:±5%
Package / Case:Axial
Packaging:Bulk
Supplier Device Package:Axial
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:60 mOhms ±5% 7W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Height - Seated (Max):-
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:1.391" L x 0.375" W (35.32mm x 9.52mm)
Number of Terminations:2
Series:CPL
Power (Watts):7W
Resistance:60 mOhms
Features:Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Operating Temperature:-65°C ~ 275°C