Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CIG10F1R0MAC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CIG10F1R0MAC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CIG10F1R0MAC
| Part No | CIG10F1R0MAC |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung Electro-Mechanics America, Inc. |
| Description | FIXED IND 1UH 700MA 300MOHM SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±20% |
|---|---|
| Current - Saturation: | - |
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
| Material - Core: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Supplier Device Package: | 0603 (1608 Metric) |
| Detailed Description: | 1µH Shielded Multilayer Inductor 700mA 300 mOhm Max 0603 (1608 Metric) |
| Inductance Frequency - Test: | 1MHz |
| Shielding: | Shielded |
| Inductance: | 1µH |
| Height - Seated (Max): | 0.020" (0.50mm) |
| Ratings: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Series: | CIG10F |
| Q @ Freq: | - |
| DC Resistance (DCR): | 300 mOhm Max |
| Type: | Multilayer |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 700mA |
Introduce
We can supply CIG10F1R0MAC , send us a request quote to request CIG10F1R0MAC pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CIG10F1R0MAC.The price and lead time for CIG10F1R0MAC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CIG10F1R0MAC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





