Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CC06H2A-TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CC06H2A-TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CC06H2A-TR
| Part No | CC06H2A-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Bussmann (Eaton) |
| Description | FUSE BOARD MOUNT 2A 32VDC 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| DC Cold Resistance: | 0.061 Ohms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Response Time: | Fast |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 50A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.063" L x 0.032" W x 0.019" H (1.60mm x 0.81mm x 0.47mm) |
| Color: | - |
| Series: | CC06H |
| Melting I²t: | 0.2 |
| Voltage Rating - DC: | 32V |
| Other Names: | 283-2972-2 CC06H2A CC06H2ATR TR-CC06H2A |
| Approvals: | cULus |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Current Rating: | 2A |
Introduce
We can supply CC06H2A-TR , send us a request quote to request CC06H2A-TR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CC06H2A-TR.The price and lead time for CC06H2A-TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CC06H2A-TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for CC06H2A-TR
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| CC060300000000000 | Yageo | CAP KIT CER 0.47PF-0.1UF 3750PCS | RFQ >> | |
| CC0603000000SB000 | Yageo | CAP KIT CER 10PF-0.47UF 500PCS | RFQ >> | |
| CC0603BRNPO9BN1R3 | Yageo | CAP CER 1.3PF 50V NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603BRNPO9BN2R2 | Yageo | CAP CER 2.2PF 50V NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603BRNPO9BN3R3 | Yageo | CAP CER 3.3PF 50V NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603BRNPO9BN5R0 | Yageo | CAP CER 5PF 50V NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603BRNPO9BNR82 | Yageo | CAP CER 0.82PF 50V NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603CRNPO8BN1R0 | Yageo | CAP CER 1PF 25V NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603CRNPO9BN100 | Yageo | CAP CER 10PF 50V C0G/NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603CRNPO9BN1R5 | Yageo | CAP CER 1.5PF 50V C0G/NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603CRNPO9BN1R8 | Yageo | CAP CER 1.8PF 50V NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603CRNPO9BN2R2 | Yageo | CAP CER 2.2PF 50V C0G/NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603CRNPO9BN3R5 | Yageo | CAP CER 3.5PF 50V NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603CRNPO9BN4R0 | Yageo | CAP CER 4PF 50V C0G/NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603CRNPO9BN5R0 | Yageo | CAP CER 5PF 50V C0G/NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603CRNPO9BN5R1 | Yageo | CAP CER 5.1PF 50V NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603CRNPO9BN7R0 | Yageo | CAP CER 7PF 50V NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603CRNPO9BN8R2 | Yageo | CAP CER 8.2PF 50V NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603CRNPO9BNR47 | Yageo | CAP CER 0.47PF 50V NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603CRNPO9BNR50 | Yageo | CAP CER 0.5PF 50V C0G/NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603CRNPO9BNR56 | Yageo | CAP CER 0.56PF 50V NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603CRNPO9BNR82 | Yageo | CAP CER 0.82PF 50V NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603DRNPO9BN6R8 | Yageo | CAP CER 6.8PF 50V NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603DRNPO9BN7R0 | Yageo | CAP CER 7PF 50V C0G/NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603DRNPO9BN8R2 | Yageo | CAP CER 8.2PF 50V C0G/NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603FRNPO0BN100 | Yageo | CAP CER 10PF 100V NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603FRNPO0BN150 | Yageo | CAP CER 15PF 100V NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603FRNPO0BN330 | Yageo | CAP CER 33PF 100V NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603FRNPO0BN470 | Yageo | CAP CER 47PF 100V NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603FRNPO8BN102 | Yageo | CAP CER 1000PF 25V NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603FRNPO9BN120 | Yageo | CAP CER 12PF 50V NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603FRNPO9BN221 | Yageo | CAP CER 220PF 50V NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603FRNPO9BN430 | Yageo | CAP CER 43PF 50V NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603FRNPO9BN470 | Yageo | CAP CER 47PF 50V NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603FRNPO9BN560 | Yageo | CAP CER 56PF 50V NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603FRNPO9BN561 | Yageo | CAP CER 560PF 50V NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603GRNPO0BN121 | Yageo | CAP CER 120PF 100V NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603GRNPO0BN151 | Yageo | CAP CER 150PF 100V NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603GRNPO0BN221 | Yageo | CAP CER 220PF 100V NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603GRNPO0BN390 | Yageo | CAP CER 39PF 100V NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603GRNPO0BN470 | Yageo | CAP CER 47PF 100V NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603GRNPO8BN102 | Yageo | CAP CER 1000PF 25V NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603GRNPO9BN131 | Yageo | CAP CER 130PF 50V NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603GRNPO9BN150 | Yageo | CAP CER 15PF 50V NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603GRNPO9BN180 | Yageo | CAP CER 18PF 50V NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603GRNPO9BN222 | Yageo | CAP CER 2200PF 50V NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603GRNPO9BN270 | Yageo | CAP CER 27PF 50V NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603GRNPO9BN271 | Yageo | CAP CER 270PF 50V NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603GRNPO9BN300 | Yageo | CAP CER 30PF 50V NPO 0603 | RFQ >> | |
| CC0603GRNPO9BN330 | Yageo | CAP CER 33PF 50V NPO 0603 | RFQ >> |





