Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CB10JB33R0 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CB10JB33R0 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CB10JB33R0
| Part No | CB10JB33R0 |
|---|---|
| Manufacturer | Stackpole Electronics, Inc. |
| Description | RES 33 OHM 10W 5% CERAMIC WW |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 33 Ohms ±5% 10W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.374" Square x 1.890" L (9.50mm x 48.00mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | CB |
| Power (Watts): | 10W |
| Other Names: | CB 10 33 5% B CB10335%B CB10335%B-ND CB1033JB CB1033JB-ND |
| Resistance: | 33 Ohms |
| Features: | Flame Proof, Moisture Resistant, Safety |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 275°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply CB10JB33R0 , send us a request quote to request CB10JB33R0 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CB10JB33R0.The price and lead time for CB10JB33R0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CB10JB33R0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for CB10JB33R0
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| CB10 | FLIR | CIRCUIT BREAKER FINDER | RFQ >> | |
![]() |
CB10-KIT | FLIR | CIRCUIT BREAKER KIT | RFQ >> |
![]() |
CB100-S8 | JST | CONN TERM RECT 4/0 AWG #5/16 | RFQ >> |
![]() |
CB101161 | AMP Connectors / TE Connectivity | SPINDLE 10 X 4MM (WHITE) | RFQ >> |
![]() |
CB101387 | AMP Connectors / TE Connectivity | SPINDLE 10 X 4MM (BLACK) | RFQ >> |
| CB101N | XP Power | DC DC CONVERTER 10000V 1W | RFQ >> | |
![]() |
CB102102 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
CB102104 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 4CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
CB102105 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
CB10210507 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325" | RFQ >> |
| CB10210803L1MP | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 8CIRC 0.325" | RFQ >> | |
| CB10210807 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 8CIRC 0.325" | RFQ >> | |
![]() |
CB10211007MP | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 10CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
CB10211207 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 12CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
CB102112S1877 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP CB1000 SER | RFQ >> |
![]() |
CB102112S2018 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP CB1000 SER | RFQ >> |
![]() |
CB10220207 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
CB10220207CA | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
CB10220307 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 3CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
CB10220307CA | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 3CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
CB102203CA | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 3CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
CB102203S1887 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP CB1000 SER | RFQ >> |
![]() |
CB102204 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 4CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
CB10220403 | Bussmann (Eaton) | CONN TERM BLK PC BARR 4POLE | RFQ >> |
![]() |
CB10220407 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 4CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
CB10220407CA | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 4CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
CB102204S2136 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP CB1000 SER | RFQ >> |
![]() |
CB10220507 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
CB10220603 | Bussmann (Eaton) | CONN TERM BLK PC BARR 6POLE | RFQ >> |
![]() |
CB10220607 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 6CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
CB10220607CA | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 6CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
CB10220707 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 7CIRC 0.325" | RFQ >> |
| CB10220803 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 8CIRC 0.325" | RFQ >> | |
| CB10220807 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 8CIRC 0.325" | RFQ >> | |
| CB10220807CA | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 8CIRC 0.325" | RFQ >> | |
![]() |
CB10220907 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 9CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
CB102209S1878 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP CB1000 SER | RFQ >> |
![]() |
CB102210 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 10CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
CB10221007 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 10CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
CB10221007CA | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 10CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
CB102211 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 11CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
CB10221107 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 11CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
CB102212 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 12CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
CB10221207 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 12CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
CB10221207CA | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 12CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
CB10221307 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 13CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
CB10221407 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 14CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
CB10221407LT1 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 14CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
CB10221507 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 15CIRC 0.325" | RFQ >> |
![]() |
CB10221607 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 16CIRC 0.325" | RFQ >> |









