Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C8051T604-GMR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C8051T604-GMR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
C8051T604-GMR
| Part No | C8051T604-GMR |
|---|---|
| Manufacturer | Energy Micro (Silicon Labs) |
| Description | IC MCU 8BIT 2KB OTP 11QFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Data Converters: | A/D 8x10b |
|---|---|
| RAM Size: | 256 x 8 |
| Package / Case: | 10-VFDFN Exposed Pad |
| Program Memory Type: | OTP |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | 11-QFN (3x3) |
| EEPROM Size: | - |
| Core Size: | 8-Bit |
| Number of I/O: | 8 |
| Speed: | 25MHz |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 8051 C8051T60x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 2KB (2K x 8) OTP 11-QFN (3x3) |
| Connectivity: | SMBus (2-Wire/I²C), UART/USART |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8 V ~ 3.6 V |
| Core Processor: | 8051 |
| Program Memory Size: | 2KB (2K x 8) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | C8051T60x |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Peripherals: | POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
Introduce
We can supply C8051T604-GMR , send us a request quote to request C8051T604-GMR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C8051T604-GMR.The price and lead time for C8051T604-GMR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part C8051T604-GMR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





