Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C8051F302 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C8051F302 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
C8051F302
| Part No | C8051F302 |
|---|---|
| Manufacturer | Energy Micro (Silicon Labs) |
| Description | IC MCU 8BIT 8KB FLASH 11QFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Data Converters: | A/D 8x8b |
|---|---|
| RAM Size: | 256 x 8 |
| Package / Case: | 10-VFDFN Exposed Pad |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 11-QFN (3x3) |
| EEPROM Size: | - |
| Core Size: | 8-Bit |
| Number of I/O: | 8 |
| Speed: | 25MHz |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 8051 C8051F30x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 8KB (8K x 8) FLASH 11-QFN (3x3) |
| Connectivity: | SMBus (2-Wire/I²C), UART/USART |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.7 V ~ 3.6 V |
| Core Processor: | 8051 |
| Program Memory Size: | 8KB (8K x 8) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | C8051F30x |
| Oscillator Type: | Internal |
| Base Part Number: | C8051F30 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Peripherals: | POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
Introduce
We can supply C8051F302 , send us a request quote to request C8051F302 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C8051F302.The price and lead time for C8051F302 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part C8051F302.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





