Buy BK1/S506-6.3-R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
BK1/S506-6.3-R
Part No BK1/S506-6.3-R
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description FUSE GLASS 6.3A 250VAC 5X20MM
Data sheet
Package / Case:5mm x 20mm
Mounting Type:Holder
Packaging:Bulk
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type:Cartridge, Glass
DC Cold Resistance:0.0071 Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Response Time:Slow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:63A
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Color:-
Series:S506
Melting I²t:237.6
Other Names:283-3312 BK1-S506-6-3-R BK1/S506-6.3-R-ND BK1/S5066.3R
Voltage Rating - AC:250V
Approvals:BSI, CCC, CSA, CURUS, IMQ, PSE/JET, SEMKO, VDE
Operating Temperature:-
Current Rating:6.3A