Buy BK1/S501-100-R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
BK1/S501-100-R
Part No BK1/S501-100-R
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description FUSE CERAMIC 100MA 250VAC 5X20MM
Data sheet
Package / Case:5mm x 20mm
Mounting Type:Holder
Packaging:Bulk
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type:Cartridge, Ceramic
DC Cold Resistance:20 Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Response Time:Fast
Breaking Capacity @ Rated Voltage:1.5kA
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Color:-
Series:S501
Melting I²t:0.0018
Other Names:BK1-S501-100-R
Voltage Rating - AC:250V
Approvals:CSA, cULus
Operating Temperature:-
Current Rating:100mA