Buy BK1/GMD-630-R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
BK1/GMD-630-R
Part No BK1/GMD-630-R
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM
Data sheet
Package / Case:5mm x 20mm
Fuse Type:Cartridge, Glass
DC Cold Resistance:0.629 Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Response Time:Slow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Color:-
Series:GMD
Melting I²t:3.1
Other Names:BK1-GMD-630-R
Voltage Rating - AC:250V
Approvals:CSA, UL
Operating Temperature:-
Current Rating:630mA