Buy BK1/GMC-6.3-R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
BK1/GMC-6.3-R
Part No BK1/GMC-6.3-R
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description FUSE GLASS 6.3A 125VAC 5X20MM
Data sheet
Package / Case:5mm x 20mm
Fuse Type:Cartridge, Glass
DC Cold Resistance:0.012 Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Response Time:Medium
Breaking Capacity @ Rated Voltage:10kA
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Color:-
Series:GMC
Melting I²t:110
Other Names:BK1-GMC-6-3-R
Voltage Rating - AC:125V
Approvals:CSA, KC-MARK, MITI, UL
Operating Temperature:-
Current Rating:6.3A