Buy BK/S506-315-R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
BK/S506-315-R
Part No BK/S506-315-R
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM
Data sheet
Package / Case:5mm x 20mm
Fuse Type:Cartridge, Glass
DC Cold Resistance:0.45 Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Response Time:Slow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Color:-
Series:S506
Melting I²t:0.621
Other Names:283-2701 BK-S506-315-R BK/S506-315R BK/S506315R
Voltage Rating - AC:250V
Approvals:BSI, CCC, CSA, IMQ, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature:-
Current Rating:315mA