Buy BK/S505-2.5-R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
BK/S505-2.5-R
Part No BK/S505-2.5-R
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 5X20MM
Data sheet
Package / Case:5mm x 20mm
Mounting Type:Holder
Packaging:Bulk
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type:Cartridge, Ceramic
DC Cold Resistance:0.0395 Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Response Time:Slow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:1.5kA
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Color:-
Series:S505
Melting I²t:16.6
Other Names:283-2929 BK-S505-2-5-R BK/S505-2.5-R-ND BK/S5052.5R
Voltage Rating - AC:250V
Approvals:BSI, CCC/CQC, CSA, cULus, IMQ, KC, PSE/JET, SEMKO, VDE
Operating Temperature:-
Current Rating:2.5A