Buy BK/S500-V-100-R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
BK/S500-V-100-R
Part No BK/S500-V-100-R
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM
Data sheet
Package / Case:5mm x 20mm (Axial)
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Cartridge, Glass
DC Cold Resistance:3.8 Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Response Time:Fast
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
Color:-
Series:S500
Melting I²t:0.003
Other Names:BK-S500-V-100-R
Voltage Rating - AC:250V
Approvals:-
Operating Temperature:-
Current Rating:100mA