Buy BK/S500-1.6-R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
BK/S500-1.6-R
Part No BK/S500-1.6-R
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM
Data sheet
Package / Case:5mm x 20mm
Mounting Type:Holder
Packaging:Bulk
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type:Cartridge, Glass
DC Cold Resistance:0.066 Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Response Time:Fast
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Color:-
Series:S500
Melting I²t:1.6
Other Names:283-2673 BK-S500-1-6-R BK/S500-1.6R BK/S5001.6R
Voltage Rating - AC:250V
Approvals:BSI, CCC, CSA, cULus, IMQ, SEMKO, VDE
Operating Temperature:-
Current Rating:1.6A