Buy BK/GMD-125-R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
BK/GMD-125-R
Part No BK/GMD-125-R
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM
Data sheet
Package / Case:5mm x 20mm
Mounting Type:Holder
Packaging:Bulk
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type:Cartridge, Glass
DC Cold Resistance:8.125 Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Response Time:Slow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Color:-
Series:GMD
Melting I²t:0.043
Other Names:283-2906 BK-GMD-125-R BK/GMD-125-R-ND
Voltage Rating - AC:250V
Approvals:CSA, UL
Operating Temperature:-
Current Rating:125mA