Buy BK/GMC-V-10-R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
BK/GMC-V-10-R
Part No BK/GMC-V-10-R
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description FUSE GLASS 10A 125VAC 5X20MM
Data sheet
Package / Case:5mm x 20mm (Axial)
Mounting Type:Through Hole
Packaging:Bulk
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type:Cartridge, Glass
DC Cold Resistance:0.007 Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Response Time:Medium
Breaking Capacity @ Rated Voltage:200A
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
Color:-
Series:GMC
Melting I²t:300
Other Names:283-3805 BK-GMC-V-10-R BK/GMC-V-10-R-ND BK/GMCV10R
Voltage Rating - AC:125V
Approvals:MITI, UL
Operating Temperature:-
Current Rating:10A