Buy BK/GMC-3.5-R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
BK/GMC-3.5-R
Part No BK/GMC-3.5-R
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description FUSE GLASS 3.5A 125VAC 5X20MM
Data sheet
Package / Case:5mm x 20mm
Mounting Type:Holder
Packaging:Bulk
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type:Cartridge, Glass
DC Cold Resistance:0.022 Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Response Time:Medium
Breaking Capacity @ Rated Voltage:10kA
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Color:-
Series:GMC
Melting I²t:25
Other Names:283-3034 BK-GMC-3-5-R BK/GMC-3.5-R-ND BK/GMC3.5R
Voltage Rating - AC:125V
Approvals:CSA, KC-MARK, MITI, UL
Operating Temperature:-
Current Rating:3.5A