Buy BK/GMA-V-1.25-R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
BK/GMA-V-1.25-R
Part No BK/GMA-V-1.25-R
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM
Data sheet
Package / Case:5mm x 20mm (Axial)
Mounting Type:Through Hole
Packaging:Bulk
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type:Cartridge, Glass
DC Cold Resistance:0.122 Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Response Time:Fast
Breaking Capacity @ Rated Voltage:100A
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
Color:-
Series:GMA
Melting I²t:0.84
Other Names:BK-GMA-V-1-25-R
Voltage Rating - AC:250V
Approvals:CSA, PSE, UL
Operating Temperature:-
Current Rating:1.25A