Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BD555BKFV-E2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BD555BKFV-E2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
BD555BKFV-E2
| Part No | BD555BKFV-E2 |
|---|---|
| Manufacturer | LAPIS Semiconductor |
| Description | IC LED DRIVER OFFL DIM 14SSOPB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | Lighting |
|---|---|
| Package / Case: | 14-LSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Voltage - Supply (Max): | 39V |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Current - Output / Channel: | - |
| Supplier Device Package: | 14-SSOPB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | LED Driver IC 1 Output AC DC Offline Switcher Step-Down (Buck) Analog, PWM, TRIAC Dimming 14-SSOPB |
| Topology: | Step-Down (Buck) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Frequency: | 40 kHz ~ 400 kHz |
| Dimming: | Analog, PWM, TRIAC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Base Part Number: | BD555 |
| Internal Switch(s): | No |
| Type: | AC DC Offline Switcher |
| Other Names: | BD555BKFVE2 |
| Voltage - Supply (Min): | 16V |
| Voltage - Output: | - |
| Number of Outputs: | 1 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 110°C (TA) |
Introduce
We can supply BD555BKFV-E2 , send us a request quote to request BD555BKFV-E2 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BD555BKFV-E2.The price and lead time for BD555BKFV-E2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part BD555BKFV-E2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





