Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BAS16HTWQ-13 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BAS16HTWQ-13 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
BAS16HTWQ-13
| Part No | BAS16HTWQ-13 |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Description | DIODE FS 100V 200MA SOT363 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Voltage - Breakdown: | SOT-363 |
| Voltage - Peak Reverse (Max): | Standard |
| Speed: | 200mA (DC) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1.25V @ 150mA |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Part Number: | BAS16HTWQ-13 |
| Diode Configuration: | 500nA @ 80V |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 4ns |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 100V |
| Capacitance @ Vr, F: | -65°C ~ 150°C |
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 3 Independent |
| Other Names: | BAS16HTWQ-13DITR |
| Description: | DIODE FS 100V 200MA SOT363 |
| Polarization: | 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 |
| Reverse Recovery Time (trr): | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Expanded Description: | Diode Array 3 Independent Standard 100V 200mA (DC) Surface Mount 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 |
Introduce
We can supply BAS16HTWQ-13 , send us a request quote to request BAS16HTWQ-13 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BAS16HTWQ-13.The price and lead time for BAS16HTWQ-13 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part BAS16HTWQ-13.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation









