Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ATTINY45V-15MT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ATTINY45V-15MT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
ATTINY45V-15MT
| Part No | ATTINY45V-15MT |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20QFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Data Converters: | A/D 4x10b |
|---|---|
| RAM Size: | 256 x 8 |
| Package / Case: | 20-WFQFN Exposed Pad |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Supplier Device Package: | 20-QFN-EP (4x4) |
| EEPROM Size: | 256 x 8 |
| Core Size: | 8-Bit |
| Number of I/O: | 6 |
| Speed: | 8MHz |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 4KB (2K x 16) FLASH 20-QFN-EP (4x4) |
| Connectivity: | USI |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8 V ~ 3.6 V |
| Core Processor: | AVR |
| Program Memory Size: | 4KB (2K x 16) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | AVR® ATtiny |
| Oscillator Type: | Internal |
| Other Names: | 1611-ATTINY45V-15MTCT |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
Introduce
We can supply ATTINY45V-15MT , send us a request quote to request ATTINY45V-15MT pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ATTINY45V-15MT.The price and lead time for ATTINY45V-15MT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part ATTINY45V-15MT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







