Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ATTINY40-MMH with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ATTINY40-MMH with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
ATTINY40-MMH
| Part No | ATTINY40-MMH |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20VQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Data Converters: | A/D 12x10b |
|---|---|
| Program Memory Type: | FLASH |
| Supplier Device Package: | 20-VQFN (3x3) |
| Core Size: | 8-Bit |
| Number of I/O: | 18 |
| Speed: | 12MHz |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 25 Weeks |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Core Processor: | AVR |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| RAM Size: | 256 x 8 |
| Package / Case: | 20-VFQFN Exposed Pad |
| Packaging: | Tray |
| EEPROM Size: | - |
| Detailed Description: | AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 4KB (2K x 16) FLASH 20-VQFN (3x3) |
| Connectivity: | I²C, SPI |
| Program Memory Size: | 4KB (2K x 16) |
| Series: | AVR® ATtiny |
| Oscillator Type: | Internal |
| Base Part Number: | ATTINY40 |
| Other Names: | ATTINY40MMH |
Introduce
We can supply ATTINY40-MMH , send us a request quote to request ATTINY40-MMH pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ATTINY40-MMH.The price and lead time for ATTINY40-MMH depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part ATTINY40-MMH.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







