Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ATTINY24A-MU with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ATTINY24A-MU with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
ATTINY24A-MU
| Part No | ATTINY24A-MU |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20QFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Data Converters: | 1.8 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| RoHS Status: | Tray |
| Program Memory Type: | 2KB (1K x 16) |
| Voltage - Breakdown: | 20-QFN-EP (4x4) |
| Core Size: | 128 x 8 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | FLASH |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Clock Rate: | 12 |
| Description: | IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20QFN |
| Polarization: | 20-WFQFN Exposed Pad |
| Reverse Recovery Time (trr): | 20MHz |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Controller Series: | Internal |
| Operating System: | AVR |
| Data SRAM Bytes: | 128 x 8 |
| Requires: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Connectivity: | 8-Bit |
| Manufacturer Part Number: | ATTINY24A-MU |
| Program Memory Size: | USI |
| Series: | AVR® ATtiny |
| Oscillator Type: | A/D 8x10b |
| Other Names: | ATTINY24AMU |
| Expanded Description: | AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 2KB (1K x 16) FLASH 20-QFN-EP (4x4) |
Introduce
We can supply ATTINY24A-MU , send us a request quote to request ATTINY24A-MU pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ATTINY24A-MU.The price and lead time for ATTINY24A-MU depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part ATTINY24A-MU.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







