Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ATSAMR21E18A-MFT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ATSAMR21E18A-MFT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
ATSAMR21E18A-MFT
| Part No | ATSAMR21E18A-MFT |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC RF TXRX+MCU ISM>1GHZ 32-VFQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Input (Min): | I²C, SPI, UART, USART, USB |
|---|---|
| Shell Style: | 1.8 V ~ 3.6 V |
| GPIO: | O-QPSK |
| Software: | 256kB Flash, 32kB SRAM |
| Signal Conditioning: | 250kbps |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 17 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | ATSAMR21E18A-MFT |
| Antenna Connector: | 11.3mA ~ 11.8mA |
| Writable Memory: | 7.2mA ~ 13.8mA |
| Sensitivity: | -99dBm |
| Frequency: | 2.4GHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Current - Transmitting: | 16 |
| Series: | SMART™ SAM R21 |
| Type: | TxRx + MCU |
| Other Names: | 1611-ATSAMR21E18A-MFTDKR |
| Description: | IC RF TXRX+MCU ISM>1GHZ 32-VFQFN |
| Master fclk: | - |
| Voltage - Output: | 4dBm |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Modulation: | General ISM > 1GHZ |
| Expanded Description: | IC RF TxRx + MCU General ISM > 1GHZ 2.4GHz |
Introduce
We can supply ATSAMR21E18A-MFT , send us a request quote to request ATSAMR21E18A-MFT pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ATSAMR21E18A-MFT.The price and lead time for ATSAMR21E18A-MFT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part ATSAMR21E18A-MFT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







