Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ATSAM4S8CB-CNR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ATSAM4S8CB-CNR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
ATSAM4S8CB-CNR
| Part No | ATSAM4S8CB-CNR |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | FLASH,128K SRAM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Data Converters: | A/D 16x12b, D/A 2x12b |
|---|---|
| RAM Size: | 128K x 8 |
| Package / Case: | 100-TFBGA |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | 100-TFBGA (9x9) |
| EEPROM Size: | - |
| Core Size: | 32-Bit |
| Number of I/O: | 79 |
| Speed: | 120MHz |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | ARM® Cortex®-M4 SAM4S Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-TFBGA (9x9) |
| Connectivity: | EBI/EMI, I²C, IrDA, Memory Card, SPI, SSC, UART/USART, USB |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.62 V ~ 3.6 V |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M4 |
| Program Memory Size: | 512KB (512K x 8) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | SAM4S |
| Oscillator Type: | Internal |
| Other Names: | ATSAM4S8CB-CNR-TR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
Introduce
We can supply ATSAM4S8CB-CNR , send us a request quote to request ATSAM4S8CB-CNR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ATSAM4S8CB-CNR.The price and lead time for ATSAM4S8CB-CNR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part ATSAM4S8CB-CNR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








