Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ATMEGA324PV-10AUR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ATMEGA324PV-10AUR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
ATMEGA324PV-10AUR
| Part No | ATMEGA324PV-10AUR |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Data Converters: | A/D 8x10b |
|---|---|
| Program Memory Type: | FLASH |
| Supplier Device Package: | 44-TQFP (10x10) |
| Core Size: | 8-Bit |
| Number of I/O: | 32 |
| Speed: | 10MHz |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Core Processor: | AVR |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| RAM Size: | 2K x 8 |
| Package / Case: | 44-TQFP |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| EEPROM Size: | 1K x 8 |
| Detailed Description: | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) |
| Connectivity: | I²C, SPI, UART/USART |
| Program Memory Size: | 32KB (16K x 16) |
| Series: | AVR® ATmega |
| Oscillator Type: | Internal |
| Base Part Number: | ATMEGA324 |
| Other Names: | ATMEGA324PV-10AUR-ND ATMEGA324PV-10AURTR ATMEGA324PV10AUR |
Introduce
We can supply ATMEGA324PV-10AUR , send us a request quote to request ATMEGA324PV-10AUR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ATMEGA324PV-10AUR.The price and lead time for ATMEGA324PV-10AUR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part ATMEGA324PV-10AUR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







