Buy ATMEGA324P-20MU with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
ATMEGA324P-20MU
Part No ATMEGA324P-20MU
Manufacturer Micrel / Microchip Technology
Description IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44VQFN
Data sheet
Data Converters:A/D 8x10b
Program Memory Type:FLASH
Supplier Device Package:44-VQFN (7x7)
Core Size:8-Bit
Number of I/O:32
Speed:20MHz
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7 V ~ 5.5 V
Core Processor:AVR
Email:info@shengyuic.com
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
RAM Size:2K x 8
Package / Case:44-VFQFN Exposed Pad
Packaging:Tray
EEPROM Size:1K x 8
Detailed Description:AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-VQFN (7x7)