Buy AT27C4096-55PI with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
AT27C4096-55PI
Part No AT27C4096-55PI
Manufacturer Micrel / Microchip Technology
Description IC EPROM 4M PARALLEL 40DIP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead /RoHS non-compliant
Data sheet
Package / Case:40-DIP (0.600", 15.24mm)
Mounting Type:Through Hole
Access Time:55ns
Packaging:Tube
Supplier Device Package:40-PDIP
Memory Type:Non-Volatile
Detailed Description:EPROM - OTP Memory IC 4Mb (256K x 16) Parallel 55ns 40-PDIP
Voltage - Supply:4.5 V ~ 5.5 V
Memory Size:4Mb (256K x 16)
Memory Interface:Parallel
Write Cycle Time - Word, Page:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Email:info@shengyuic.com
Series:-
Base Part Number:AT27C4096
Other Names:AT27C409655PI
Memory Format:EPROM
Technology:EPROM - OTP
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TC)