Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AS24BB with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AS24BB with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
AS24BB
| Part No | AS24BB |
|---|---|
| Manufacturer | NKK Switches |
| Description | SWITCH SLIDE SP3T 0.4VA 28V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 50,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-On-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | 50,000 Cycles |
| Termination Style: | PC Pin |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 260gf |
| Actuator Material: | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| Features: | Jumper needed to achieve triple throw |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Current Rating: | 0.4VA (AC/DC) |
| Circuit: | SP3T |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tray |
| Detailed Description: | Slide Switch SP3T Through Hole |
| Actuator Type: | Flush |
| Contact Timing: | Non-Shorting (BBM) |
| Actuator Length: | Flush |
| Series: | AS |
| Voltage Rating - DC: | 28V |
| Voltage Rating - AC: | 28V |
| Switch Travel: | 2.50mm |
| Contact Finish: | Gold |
Introduce
We can supply AS24BB , send us a request quote to request AS24BB pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AS24BB.The price and lead time for AS24BB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part AS24BB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





